Beseda - Bulharské stopy Boženy Němcové

Na čtvrtek 5.10.2017 vás zveme do Červeného Kostelce na besedu s názvem Bulharské stopy Boženy Němcové

V letošním roce (2017) si v Červeném Kostelci připomínáme 180 let od pobytu významné české spisovatelky Boženy Němcové v našem městě. Novomanželé Němcovi se do Červeného Kostelce přestěhovali v září 1837 a ubytovali se v podkroví domu kupce Augustina Hůlka, kde zůstali až do dubna 1838, kdy se stěhovali do Josefova. Němcová nebyla na manželský život připravena a těžko snášela nepřítomnost manžela plnícího služební povinnosti v terénu či na své úřadovně, kterou měl pronajatu v sousedství. Její domácí, manželé Hůlkovi, se stali inspirací pro později zpracovanou povídku Chudí lidé (1856, původně nazvaná Alina). V našem městě Božena Němcová poznala i formana Hejnu, jehož charakter se odrazil v postavě pantáty Hájka v povídce Dobrý člověk. Když Němcovi po půlročním pobytu od Hůlka odcházeli, museli uhradit část nájmu naturálně – náušnicemi, které dostala Božena Němcová jako svatební dar od vévodkyně Kateřiny Zaháňské v Ratibořicích.5.10.2017 - beseda Bulharské stopy Boženy Němcové

A právě z tohoto důvodu máme pro Vás připravenu i další akci u příležitosti 180 let pobytu Boženy Němcové v Červeném Kostelci. Ve čtvrtek 5.10.2017 Vás zveme do multifunkčního centra v Knihovně Břetislava Kafky v Červeném Kostelci, kde pro Vás máme od 16:00 hodin připravenou besedu s paní Sylvií Georgievou.

Přijďte se seznámit se zajímavými informacemi o přátelských vazbách spisovatelky Boženy Němcové s bulharskými, ale i jinými zahraničními spisovateli. Do světa literatury 19. století vás zavede právě paní Sylvia Georgieva, Bulharka, žijící již několik let v České Republice a věnující se právě tomuto tématu.

Vstupné na akci je dobrovolné a výtěžek bude použit na organizaci dalších akcí našeho spolku.