Krajinská výstava v Červeném Kostelci 1899 - 120 let poté

Letos uplyne již 120 let od chvíle, kdy se v Červeném Kostelci konala na svoji dobu poměrně rozsáhlá výstava.

Přípravy vypukly již ke konci roku 1898. Po založení realizačního výboru, jehož předsedou byl jmenován průmyslník a starosta města Theodor Keyzlar, se zvali vystavovatelé ze všech koutů Čech a Moravy, včetně Prahy, Brna a dalších významných měst. Vystavovatelů se nakonec sešlo okolo 530.

Návštěvníci měli možnost zhlédnout expozice jak velkých textilek, tak malých barvíren, či dřevo a kovozpracovatelských společností. Výčet všech byl však mnohem větší a výstava tak představila téměř všechna odvětví průmyslu a obchodu. Výstavní stánky se nacházely v prostoru mezi dnešními školami, sokolovnou a hřbitovem, tedy i v místě konání Mezinárodního folklorního festivalu.

Podle hodnocení tehdejších novinářů se jednalo o jeden z nejzdařilejších projektů tohoto typu ve východních Čechách vůbec. Návštěvnost překonala veškerá očekávání a Červený Kostelec se tak na chvíli stal v pravém slova smyslu „hlavním městem“ východních Čech.

A právě tuto důležitou událost si připomeneme výstavou, která bude zahájena 1. srpna 2019 v prostorách výstavní síně bývalé městské spořitelny a potrvá do 31. srpna. Součástí výstavy bude i bohatý doprovodný program a komentované prohlídky.

Délka akce: 60 minut

Kde se koná výstava?

Výstava se koná v prostoru Výstavní síně Městského úřadu v Červeném Kostelci na Náměstí T.G.M. (bývalá budova Spořitelny)

Otevřeno denně (kromě pondělí) 9-12 a 13-16 hodin

Vstupné dobrovolné

Vernisáž výstavy

Slavnostní vernisáž výstavy proběhne ve čtvrtek 1. srpna 2019 od 16:00 hodin a bude spojena s komentovanou prohlídkou i hranou scénkou "Pan starosta otevírá výstavu"

Doprovodný program

Součástí výstavy, která probíhá denně (kromě pondělí) 9-12 a 13-16 hodin bude i bohatý doprovodný program s komentovanými prohlídkami výstavy

Součástí výstavy je i soutěž o ceny

Navštivte naši výstavu, pozorně sledujte její obsah a řešení určitě jednoduše najdete.

Soutěž probíhá od 1. do 16. srpna 2019. Odpovědi odevzdejte obsluze výstavy, nebo zašlete na adresu: Cestovní a informační centrum Červený Kostelec, Havlíčkova 654, 549 41 Červený Kostelec (rozhodné je datum doručení do 16. srpna 2019).

Správné odpovědi budou dány do slosování o hodnotné ceny. Slosování proběhne v sobotu 17. srpna 2019. Výherci budou při vyplnění adresy a telefonu o výhře kontaktováni.

Pamětní pohlednice

Součástí výstavy bude i prodej pamětní pohlednice vydané u příležitosti 120 let od výstavy (1899-2019)